הפוך בבקשה!

ליטל שרון

סטודנטית שנה ב' ליחסים בינלאומיים ומנהל עסקים

לא, לא מדובר בקפה בארומה, אבל אציג את זה כך- אם היום הייתי מארחת אצלי בסלון את מצרים, השכנה ממול, לא לגמרי הייתי מבינה איך בדיוק היא רוצה את הקפה שלה.

אירועי הימים האחרונים במצרים, כשבשיאם ההפיכה אשר גרמה לנשיא מוחמד מורסי להזדכות על הציוד, הם תופעה מרתקת. מצד אחד הפגנות זועמות בשם הדמוקרטיה המצרית. החלה תחושה מרעננת באוויר, אווירה של זכויות אדם וחופש הביטוי. עם זאת, מי שחשב שעוד מעט יוכל לעשות קיאקים בנילוס התבדה כאשר דגלי ישראל עם דיוקנו של מורסי נשרפו  בכיכר העיר. מהצד שני, אותו מורסי מנהיג את עמו בשם חוקי דת האסלאם, ובו במקביל היה הראשון לעדכן את הסטטוס בפייסבוק ל"בהפיכה" תוך שביקש לדחות את החלטת הצבא בדרכים לא אלימות.

בהסתמך על ההיסטוריה, השאלה המתבקשת היא: האם זה לא אמור להיות הפוך?!

מהפכת תחריר השנייה. צילום: Maged Helal, CC-BY 2.0

מהפכת תחריר השנייה. צילום: Maged Helal, CC-BY 2.0

ההפיכה הנוכחית החלה בהתלהטות רבת יצרים בכיכר תחריר בקהיר. המפגינים קראו לסיום שלטונו של מורסי כנשיא לאחר שנת כהונה אחת בלבד. הטענה הייתה כי לא מימש את ערכי מהפכת האביב הערבי של שנת 2011, שגרמה להדחתו של הנשיא הקודם חוסני מובארק. המהפכה ההיא, התרחשה על רקע העוני המתמשך במדינה, שחיתות שלטונית ופגיעה בחופש הביטוי וזכויות יסוד נוספות ובעקבותיה, נבחר מורסי בבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינה. כבר כאן ניכרת סתירה ראשונה שתוכל להסביר את ההפיכה האמביוולנטית הזו. מורסי, הוא איש תנועת "האחים המוסלמים" אשר חבריה שואפים להשליט את דת האסלאם בחוקה, עובדה שמתנגשת עם מאפייני משטר דמוקרטיים. מצרים נמצאת תחת רפובליקה לא דמוקרטית כבר במשך שישים שנה, מאז התרחשה ההפיכה צבאית שהפילה את שלטון המלך פארוק הראשון. גם אז היה זה הצבא שנטל המושכות, בהנהגתו של גמאל עבד אל-נאצר. בשל כך, אין מה להתפלא, זוהי התנהלות אופיינית למדינה בעלת תרבות פוליטית לא דמוקרטית שהושרשה בה במשך שנים.

אם בוחנים את ההפיכה הנוכחית, ניתן לראות מעין שלב של התבגרות דמוקרטית. אין מדובר בהיסחפות אחר גל של מחאות בעולם הערבי, מדובר בתהליך מובנה, של ניסוי וטעייה. העם המצרי הבין שהפתרון למצוקה הכלכלית אינו יגיע ממדינה אסלאמיסטית. יחד עם זאת, ה"ציוצים" של אובאמה בטוויטר על תמיכתו במהלך הדמוקרטי, התקבלו בזעם רב כלפי ישראל וארה"ב. לצד שריפת הדגלים, נטען כי הן מתערבות בעניינים הפנימיים של מצרים. ביחסים הבינלאומיים, קידוש ערך הריבונות ידוע כמאפיין משטרים לא דמוקרטיים, וכאן שוב נושבת הרוח לכיוון הנגדי. תיאורית השלום הדמוקרטי עומדת כאן במבחן. היינו מצפים שהקריאה הכה עצמתית לערכים של חופש ביטוי והליך דמוקרטי, תרסן ולו במעט את היחסים עם המערב.

ביטוי נוסף להיותה של הפיכה זו יוצאת דופן, הוא בסממנים שלה. לאורך ההיסטוריה הפיכות צבאיות הובילו לכינונו של משטר דיקטטורי כזה או אחר. כך למשל באלג'יריה ב-1991, הצבא ביטל את הבחירות עם ניצחון האחים המוסלמים. בהפיכה בצ'ילה ב-1973 החונטה הצבאית הוציאה את המפלגות הפוליטיות מחוץ לחוק. לעומת זאת במצרים, על אף שהצבא הוא זה שהוריד את הנשיא מכיסאו, אין תמימות דעים לגבי היותה הפיכה צבאית. הצבא הגדיר עצמו כמייצג את העם. הזיקוקים והלייזר שמילאו את שמי קהיר עם ההדחה הן ההוכחה לכך. כמו כן, בו בזמן להדחת הנשיא, כבר מונה נשיא חדש שהצהיר על כוונותיו לשמור על תקשורת ומערכת שיפוט עצמאית, וכי הליכה לבחירות דמוקרטיות הן "פתח לתקווה חדשה".

ההיבט האחרון, והמבלבל לא פחות הוא העובדה שהתגובה הראשונה של מורסי להודעה על הדחתו היא פנייה לתומכיו באמצעות הפייסבוק והטוויטר, סמלים מובהקים לחופש הביטוי ולערכים מערביים. נכון שלא הייתה לו אפשרות לפנות בערוצים הרגילים, אבל קשה לי להאמין שכך ינקוט חמינאי בתגובה להפיכה באיראן.

הפגנה נגד הנשיא (לשעבר) מורסי. צילום: Gigi Ibrahim, CC-BY 2.0

הפגנה נגד הנשיא (לשעבר) מורסי. צילום: Gigi Ibrahim, CC-BY 2.0

אם לסכם, אני חושבת שמצרים עוד לא יודעת איזה קפה היא רוצה, אבל היא רוצה שיהיה זול. ההצהרות של הנשיא החדש אינן חפות מאינטרסים, אלא קודם כל משיקול כלכלי. ארה"ב הביעה דאגה בעקבות ההתרחשויות ואיימה לבחון מחדש את הסיוע שהיא מספקת למצרים. הזעם של ההמון המצרי מונע במידה רבה מהשחיתות השלטונית בנושא אספקת הגז הטבעי לישראל. מוכר לנו מאיפשהו?

ברגע שהמצרים יעלו על הנוסחה שתראה להם הדרך לביטחון כלכלי ואזרחי, אולי אז הם יוכלו להתחיל לגבש זהות יותר ברורה. כרגע הם (אולי) הבינו ש"האחים המוסלמים" הם לא הפתרון.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “הפוך בבקשה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s