הגיע הזמן שגם ישראל תתערב

ניסים סלמה

במקרה הסורי דווקא חוסר אדישות לנעשה הנו אינטרס ישראלי. המאמר מציע דרך פעולה אפקטיבית למקבלי החלטות.

לפני כמה זמן, יצאתי עם חברים מהאוניברסיטה לפסטיבל האורות בירושלים. בין מופע מרהיב למשנהו השיחה גלשה לכיוונים פוליטיים וערכיים. שאלנו את עצמנו, כסטודנטים טובים למדעי החברה, עד כמה מותר למדינה לפגוע במוסר משיקולים ראליסטים והאם לא קיימות סיטואציות שבהן התוצאה מצדיקה את האמצעים.  על דבר אחד כולנו הסכמנו, כשאינטרס ומוסר נוטים לאותו כיוון, על המדינה לפעול לטובתם.

ברם, בזמן שפה בארץ, אנו יוצאים לפסטיבל האורות בעיר העתיקה של ירושלים או שותים להנאתנו מרגריטה על חוף תל-אביבי, מתרחשת דרמה. כמה מאות קילומטר צפונה, במדינה השכנה שלנו, הלא היא סוריה, מתחוללת מלחמת אזרחים. מלחמה לא יפה, מלחמה שכל כולה פשעי מלחמה. מלחמה שבה האויב של הצבא הוא דווקא האזרח והאויב של האזרח הוא האזרח האחר.

מלחמה שבה האויב של הצבא הוא דווקא האזרח והאויב של האזרח הוא האזרח האחר. צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

מלחמה שבה האויב של הצבא הוא דווקא האזרח והאויב של האזרח הוא האזרח האחר. צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

בזמן שהמערב מגנה, מגנה ועוד מגנה, ובזמן שרוסיה מחבקת את בעל בריתה הרצחני, ההרג ממשיך. אך לאחרונה, מתחילים במערב לדבר על האופציה הצבאית. ואיפה ישראל בסיפור? וגם, מה טוב לישראל?

ישראל, זה מכבר, מגמגמת כמה גינויים. אך לדעתי זה אינו מספיק. זה לא מספיק אפילו אם נעדיף את השיקולים הראליסטים  על השיקולים המוסרים. זאת מכיוון שהמצב של כאוס הקיים ומתפתח הוא המצב הגרוע ביותר לישראל.  כולנו מבינים שלא טוב לישראל לבנון מספר שתיים, עוד יותר גדולה ועוד יותר חמושה, בצפון.

פתרון אחד לאותו כאוס,  יהיה סוריה במצב שבו הייתה עד תחילת ההתקוממויות. שלטון מרכזי רודני – של אסד או של המורדים של היום –  אך חזק ויציב. מצב זה אפשר כמעט ארבעים שנות שקט בגולן. מלחמה בגולן אולי אין, אבל גם חומוס בדמשק אין. טילים מאיראן לחיזבאללה דרך דמשק, דווקא יש.
הפתרון השני והטבעי יותר יהיה חלוקת סוריה למעין קונפדרציה. כל "מדינה" תהיינה בעלת אוטונומיה רחבה. הדוגמה החיה, התוססת והמצליחה הנה כורדיסטן הצפון עיראקית. שם לשלטון המרכזי העיראקי אין השפעה בזמן שהכורדים מנהלים מדינה משגשגת מאז הפלת סדאם חוסיין. כך סוריה תחולק למדינה עלוואוית, למדינה כורדית, למדינת "חלאב", למדינת "דמשק" וכן הלאה. מצב זה יהיה אופטימלי לישראל. נוכל לשמור על הגולן בלי עוררין, נוכל לכרות ברית שלום עם חלק מאותן מדינות או לפחות לקיים איתן יחסים תקינים. במיוחד עם העלוואים, הדרוזים והכורדים. גם לא תהיה לנו אויבת בת 22 מיליון תושבים כשכנה.

ההרס בסוריה. צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

ההרס בסוריה. צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

הקהילה הבינלאומית, מסיבות שונות שלא המקום פה לדון בהם, לא אוהבת התפרקות של מדינות. לכן, בכדי לגרום לדבר זה לקרום עור וגידים, על ישראל להציע את רמת הגולן כבסיס להתערבות צבאית הומניטרית למדינות המערב.

סיכויי ההצלחה של ההתערבות יוכפלו באמצעות השאלת רמת הגולן, כי הרי  לכוחות יהיה לאן להתקפל, להתכונן, להתאמן וכהנה. כל זה במקום שהכוח הבינלאומי  ייהנה מסביבה ידידותית וגם מוכרת – קצרין דומה יותר לעיר אירופאית או אמריקאית מלעיר סורית, ולא רק בגלל תנאי התברואה.

במקרה דנן האינטרסים פוגשים את המוסר. אכן, מעבר לערך המוסרי , מהלך כזה הנו אינטרס ישראלי עליון. קודם כל, זה יאפשר למדינת ישראל להשפיע על המטרות של אותה התערבות לכיוון הפתרון האופטימלי עליו הסברתי לעיל. זה גם ייצור אהדה, קרבה והכרה בישראל בקרב הקצינים והחיילים של אותם כוחות (מספיק לדבר עם חיילים מכוחות האו"ם ברמת הגולן בכדי להבין את השפעת הצבתם שם על רמת אהדתם לישראל). זה יאפשר הכרה, קרבה, שיתופי פעולה והפריה הדדית בן צה"ל לבין כוחות המערב. זה יאפשר הגנה מרבית על הגולן מול הכאוס בסוריה.  זה ייצב את ישראל מצוין בקהילה הבינלאומית. זה יאפשר לפחות בשלב הראשוני, הכרה דה פקטו הכרה ברמת הגולן כישראלית ואולי אפילו הכרה דה יורה אם נגיע למצב הרצוי בסוריה.

צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

צילום: FreedomHouse's flicker, CC-BY 2.0

כל זה לא יעלה שקל למדינה כי המערב ישלם , צה"ל לא יכנס כלל לסוריה ואפילו במקרה של כישלון המבצע של המערב, ישראל תצא מרווחת מהסיפור.

לפעמים "לצאת מהקופסה" משתלם.

הכותב הוא סטודנט ליחסים בינלאומיים ולהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “הגיע הזמן שגם ישראל תתערב

  1. בהחלט רעיון מעניין. הייתי צריך לקרוא פעמיים כדי לרדת לסוף דעתך. התערבות באמצעות "החכרת" הרמה היא הגיונית, כל עוד כל צעד ייעשה בתיאום והסכמה. הצבת כוחות בינלאומיים בגולן יכולה לשמש חיץ בפני גלישת הסכסוך מעבר לגבול; ועד שתגמר מלחמת האזרחים ישראל צריכה לעשות כל שביכולתה כדי להימנע ממצב בו תצטרך לחצות את הגבול ותיתפס כמי שמנצלת את המלחמה כדי לנגוס בסוריה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s