סטודנט ליחב"ל, מודל 2033

רון פרושאור

כתיבת הטור לפתיחת הבלוג העלתה בי זכרונות נעימים. את לימודיי התחלתי בקמפוס שעל גבעת רם ובהמשך אני וחבריי היינו מראשוני הסטודנטים שעברו להר הצופים, או כפי שנהגנו לכנותו – 'הר הצפות'. כינוי זה ניתן לו על שם סגנון הבניה המיוחד של הקמפוס, שהיווה מוקד משיכה לעשרות שלוליות שהפכו לאגמים שהציפו את הקמפוס כולו בימי החורף. אך הצפות אלה מתגמדות לעומת הגאווה שמציפה אותי בכל פעם שאני שומע על הצלחה כזו או אחרת של בוגרי מוסד אקדמי זה. הסתכלו מסביבכם וחשבו על חבריכם לספסל הלימודים. נסו לדמיין איפה יהיו בעוד 15-20 שנים. אתם נמצאים בחממה לגידול מדינאים, דיפלומטים, אנשי עסקים ורוח ההולכים לעצב את עתידה של מדינת ישראל בקרוב מאד.

השירות כשגריר ישראל לאו"ם הוא חוויה שונה מכל תפקיד אשר מילאתי ב-25 שנותיי במשרד החוץ. האו"ם – למרות הציניות והביקורת המופנית כלפיו מכיוונים שונים – הוא גוף חשוב המשפיע ומכתיב לא מעט מסדר היום העולמי. נכון – תופעת ה-'רוב האוטומטי' האנטי-ישראלי אינה פיקציה. זהו מונח שריר וקיים, המורכב מ-22 מדינות הליגה הערבית, המהוות חלק נכבד מ-56 המדינות החברות בארגון המדינות האסלאמיות – ליבת המדינות ה-'הבלתי מזדהות' המלוות אתכם בלימודיכם מאז שנה א'.

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור

שגריר ישראל לאו"ם, רון פרושאור

אותו 'רוב אוטומטי' הופך לפעמים את מסדרונות האו"ם למופע אנטי-ישראלי. במופע תוכלו למצוא הצגות מרהיבות של לוליינות דיפלומטית לצד תופעות משונות כמו לוב של קדאפי או סודאן של באשיר מנהיגות את המועצה לזכויות אדם. תוכלו לראות הופעה מבדחת בה ממונה אנטישמי מוצהר כמו ריצ'ארד פאלק לדווח מיוחד, אובייקטיבי כביכול, לסיקור הסכסוך הישראלי-פלסטיני. תוכלו ליהנות מקומדיה משובחת בה איראן, המוציאה להורג קטינים ומשעבדת ילדים בתעשיית השטיחים שלה מכהנת כסגנית נשיאת UNICEF, סוכנות האו"ם האחראית על פיתוח וביטחון לילדים. בשנתיים האחרונות נוספה אטרקציה חדשה – 'The Sounds of Silence' בה הקהילה הבינלאומית ממלאת פיה מים מול עשרות אלפי ההרוגים בסוריה.

אבא אבן, שגריר ישראל הראשון לאו"ם סיכם מצב זה בציטוט האלמותי, בו רק המספרים משתנים:

"If Algeria introduced a resolution declaring that the earth was flat and that Israel had flattened it, it would pass by a vote of 123 to 13 with 26 abstentions."

אך אנו לא מאפשרים לנתוני הפתיחה לרפות ידינו מעשייה. חרף הנסיבות, הצליחה ישראל לרשום הישגים מרשימים בפעילותה באו"ם בפרט ובעולם בכלל.

לפני מספר חודשים ישראל העבירה החלטה בעצרת הכללית של האו"ם בנושא בו אנו מבינים דבר או שניים – יזמות ופיתוח. רוב מוחץ של 141 מדינות הצביע בעד, ויותר מ-90 מדינות ביקשו 'לששבן' (Co-Sponsor) את הצעת ההחלטה 'כחול-לבן' השנייה בהיסטוריה של האו"ם. 31 מדינות הצביעו נגד. לא צריך דוקטורט ביחסים בינלאומיים כדי להסיק שהמדינות שהצביעו נגד, הן המדינות שאנשיהן זקוקים באופן הנואש ביותר ליזמות טכנולוגית וחברתית ולפיתוח.

במהלך השנה האחרונה זכינו לראות ישראלי ראשון בוועדה לזכויות אדם של האו"ם, אחרי קמפיין אינטנסיבי שלנו. חלקכם אולי מכירים אותו בתור דיקן הפקולטה למשפטים במוסד לימודיכם, וברי המזל למדו איתו קורס או שניים. זהו כמובן פרופסור יובל שני, מומחה עולמי למשב"ל ומשפט הומניטרי.

בנוסף, דרשתי לשים סוף להשלמה שבשתיקה מול קולות הביקורת שהופנו כלפינו. היום כל שגריר באו"ם יודע שכל אמירה מסולפת, שקרית או צבועה המופנית כלפי ישראל לא תעבור בשתיקה. שינוי אסטרטגי זה הוביל לירידה אמפירית בכמות הגינויים והמתקפות על ישראל בשנה האחרונה. מדינות שנהגו לתקוף אותנו על בסיס קבוע למדו לשקול מילים או לשקול שיניהן הדיפלומטיות. לא רק סטודנט לרפואת שיניים בעין כרם יכול לראות ששיני המדינות הראשונות לבקר אותנו הן שיניים רקובות ומתנדנדות.

אך לא רק האסטרטגיה הישראלית השתנתה בשנתיים האחרונות. סופת חול פוליטית שוטפת את המזרח התיכון כולו. במשך שנים, היו מדינות ערב מאוחדות כראש חץ שכיוונו אחד ויחיד – ישראל. בשנתיים האחרונות השלדים שהיו קבורים תחת החול המזרח תיכוני מתחילים לצוץ בזה אחר זה. גינוי סעודי לאיראן על נסיון ההתנקשות בשגריר הממלכה בוושינגטון, חילופי מהלומות בין טורקיה לסוריה ורמה חדשה של מתח בין שיעים לסונים הן רק קצה הקרחון. בעולם הדיפלומטיה, ממש כמו בסילבוס של חלק מהקורסים בחוג ליחב"ל – רב הנסתר על הגלוי.

סטודנט ליחב"ל ב-2013 שומע במהלך לימודיו על המלחמה הקרה, על משבר הטילים בקובה, על מלחמת יום כיפור ועל נפילת החומה והתפוררות בריה"מ.

סטודנט ליחב"ל, מודל 2033, ישמע הרבה יותר על "יום השוטר" במצרים ב-25 לינואר 2011. הוא ילמד להכיר את הרצף הכרונולוגי של מלחמת האזרחים בסוריה, שהחלה כמאבק אחיד נגד שלטונו של עריץ, והעלתה מעל לפני השטח עשרות שנים של מתחים דתיים-אתניים בין שיעים לסונים, נוצרים, כורדים ודרוזים עד שהתפתחה למאבק חוצה גבולות וקווי הגבול ששורטטו על ידי המעצמות בתחילת המאה ה-20. הסטודנט של 2033 ילמד על תוכנית הגרעין ועל המניפולציות תוצרת איראן ואולי גם על כמה קופים ואנשים ששוגרו על ידה אל החלל החיצון.

הוא ילמד גם על מדינה אחת, קטנה ונטולת כל משאב טבע זולת אנשיה. הוא ילמד על הסכנות, האתגרים והאיומים האסטרטגיים שעמדו מולה בשנת 2013, ויתפעם לנוכח עמידתה באתגרים והמקוריות והתעוזה שנדרשה להפגין כדי להמשיך ולפרוח.

בתור שגריר, אחת השאלות הנפוצות ביותר שאני שומע היא "מה לדעתך יקרה?" או "מה לדעתך יהיה אם…?" אנשים לא יודעים שבמחזור שלי בקורס הצוערים, לפני כ-25 שנה, עדיין לא עברנו הסמכה כנביאים. אחד העקרונות שלמדתי במהלך שנותיי בעולם היחסים הבינלאומיים הוא עד כמה ספקולציות ו-'נבואות' למיניהן מצליחות רק בדבר אחד – להיכשל. מסיבה זו אסכם את דבריי בהתייחסות לישראל של ההווה. רק בישראל נוכל למצוא מטעי תפוחים דקות ספורות ממעבדות המעצבות את הדור הבא של מוצרי Apple. רק בישראל המלאך רפאל מפתח מערכות טילים מתקדמות. אצלנו "שרביט קסמים" הוא לא אביזר של קוסם ביום הולדת ו-"מעיל רוח" הוא לא רק מה שאמא רוצה שתלבשו בכל פעם שאתם יוצאים מהדירה ברחביה, נחלאות או הגבעה הצרפתית.

"השירות כשגריר ישראל באו"ם הוא חוויה שונה מכל תפקיד אשר מילאתי ב-25 שנותיי במשרד החוץ"

"השירות כשגריר ישראל באו"ם הוא חוויה שונה מכל תפקיד אשר מילאתי ב-25 שנותיי במשרד החוץ"

האם ישראל מדינה מושלמת? לא.

האם אנו חפים מטעויות? בוודאי שלא.

אך אתם יכולים להיות גאים במדינת ישראל והישגיו של עם ישראל ב-65 שנים בלבד, טווח זמן מזערי בדפי ההיסטוריה. זו המחשבה שחולפת בראשי עת אני מתהלך במסדרונות האו"ם  זקוף קומה וגאה במי ומה שאני מייצג.

ייצוג מדינת ישראל ברחבי העולם היא זכות גדולה שאני מאמין שקבוצה קטנה מכם עוד תזכה לה. מכיוון שלא יעבור זמן רב עד שאתקל באחדים מכם במסדרונות משרד החוץ או מוסדות ציבור אחרים אסיים בבקשה אליכם. ביום בו ניפגש – אל תתביישו. גשו אלי, הושיטו ידכם ואמרו: "שלום רון. אני כאן כדי לוודא שהסטודנט ליחב"ל מודל 2033 יוכל ללמוד על הפריחה, ההצלחה והמצוינות של מדינת ישראל הקטנה. אני כאן כדי לשמור על הגחלת."

מאחל לכם בהצלחה רבה בלימודים ובהשקת הבלוג.

שלכם,

רון פרושאור

שגריר ישראל לאו"ם

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “סטודנט ליחב"ל, מודל 2033

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s